Czym lepiej palić – pellet czy ekogroszek?

Wybór odpowiedniego paliwa do systemu grzewczego w domu stawia wielu ludzi w obliczu sporego dylematu. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać kilka czynników, na przykład dostępność konkretnych paliw, budżet oraz jakość. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ ogrzewania domu na środowisko naturalne, ponieważ kwestia złej kondycji naszej planety jest od kilka lat tematem numer jeden na całym świecie.

Pellet i groszek obowiązują te samy normy emisyjne i są spalane w nowoczesnych kotłach z podajnikami, przez co zwiększa się efektywność spalania. Zaliczany do biomasy pellet powstaje z drzewnych odpadów, takich jak trociny, zrębki czy słoma, a więc jest odnawialnym źródłem energii. Wysuszone, rozdrobnione i sprasowane pod ciśnieniem odpady tworzą niewielkie granulki, które są łatwe w przechowywaniu i generują małą ilość popiołu podczas spalania. Z kolei ekogroszek to starannie wybrany rodzaj węgla kamiennego, którego pozbawiono flotu i miału. Korzystanie z niego wiąże się z emisją szkodliwych substancji do środowiska, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku zwykłego węgla. Pellet charakteryzuje się niższą wilgotnością niż ekogroszek tani, a mniejsza ilość wody przekłada się na mniej destrukcyjny wpływ na metalowe elementy instalacji.

Co lepsze? Ekogroszek czy pellet?

Kolejną przewagą pelletu nad ekogroszkiem jest fakt, że w wyniku jego spalania powstaje od kilku do kilkunastu razy mniej popiołu. O ile popiół z ekogroszku trzeba zutylizować, ten, który powstaje z pelletu, stanowi doskonały nawóz. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że pellet jest czysty i zapewnia bardziej komfortowe użytkowanie, podczas gdy pył węglowy bywa szalenie uciążliwy w okresie grzewczym. Koszt grzania w obu przypadkach można porównać, ale wymienione wyżej zalety pelletu zdecydowanie przeważają szalę na jego korzyść. Dla porównania można spróbować ogrzewania za pomocą każdego z tych paliw, aby przekonać się, który wariant lepiej się sprawdza. Należy jednak wówczas pamiętać o tym, że w dostosowanych do ekogroszku kotłach można palić pelletem, tylko jeśli producent dopuszcza taką opcję. W przeciwnym razie można szybko doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji pieca i narazić się na dodatkowe wydatki.

Dodaj komentarz