Jak działa energia geotermalna i jej zastosowania

Energia geotermalna jest odnawialną formą energii, wytwarzaną dzięki wykorzystaniu ciepła naturalnego pochodzącego bezpośrednio z magmy, głębokich jaskiń czy skał. Wykorzystywana jest w wielu zastosowaniach w różnych gałęziach przemysłu. Dowiedz się, jak działa energia geotermalna i jak można ją wykorzystać.

Czym jest energia geotermalna?

Energia geotermalna to naturalna pochodząca z wnętrza Ziemi energia, która pozyskiwana jest z cieplnych wód występujących w podziemnych złożach lub z gorącego powietrza i par znajdujących się w pokładach skał. Ze względu na różnice temperatur panujące w skorupie ziemskiej, głębokość, na jakiej występuje wymiana energii może wahać się od 4 000 do 12 000 metrów pod powierzchnią. Energia geotermalna niezależnie od pogody czy pory roku jest ciągle dostępna i może być przetwarzana na energię elektryczną dla użytku domowego.


Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat: Jak wybrać dobrego dostawcę ekogroszku? Nie przegap okazji do poznania czegoś nowego: https://www.intraco-kominki.pl/jak-wybrac-dobrego-dostawce-ekogroszku/


Wykorzystanie energii geotermalnej do wytwarzania energii

Położone w głębszych partiach skorupy ziemskiej siły cieplne są wykorzystywane do produkcji energii. Zasadniczo energia geotermalna może zostać wytworzona za pośrednictwem dwóch metod: otwartych i zamkniętych układów zasilania. Pierwsza z nich zawiera charakterystyczne rury ciepła rozciągane wokół wulkanów, jezior czy innych źródeł ciepła tak, aby “chwytać” energię i przekazywać ją na wyższy poziom, na którym jest ona przechowywana.

Drugi sposób polega na głębokim wiertle, na którym są instalowane pompy ciepła, przy pomocy których odnawialny źródło energii może być wykorzystane. Rury wykorzystywane w takim systemie transferują ciepło z niskich temperatur zlokalizowanych głęboko w ziemi na wyższe temperatury na powierzchni.

Zastosowania energii geotermalnej

Energia geotermalna jest bardzo efektywna i bardziej przyjazna dla środowiska niż energia produkowana z paliw kopalnych. Może zostać wykorzystana do wielu różnych zastosowań, w tym do ogrzewania domów, basenów, jak również do celów przemysłowych, szpitalnych lub elektrowni.

Korzyści z energii geotermalnej

Energia geotermalna ma szereg zalet, których brakuje w przypadku paliw kopalnych. Jest to ekologiczna i długoterminowa forma energii produkowanej z naturalnych źródeł ciepła. Stabilny dostęp do energii jest bez względu na warunki atmosferyczne i odnawialne źródło ciepła. Dotyczy to również ryzyka wyczerpania zasobów paliw kopalnych. Ponadto, energia geotermalna nie emituje zanieczyszczeń i nie wpływa na zmiany klimatu.

Dodaj komentarz